logo

Költségvetési negyedévek (Q1, Q2, Q3, Q4) Magyarázat

A negyedév a vállalat gazdasági ciklusának három hónapos szakasza, amely a negyedéves pénzügyi beszámolók és részvényosztalékok alapjául szolgál. A negyedév az év egynegyede, és általában Q1-ként rövidítik az első negyedévre, a Q2-re pedig a második negyedévre és így tovább.

Mit jelent a költségvetési negyedév (Q1, Q2, Q3, Q4)?

A negyedév egy három hónapos időszak a vállalat gazdasági naptárában (azaz az év egynegyede), amely határidőt biztosít a pénzügyi kimutatásokhoz és az osztalékbevételhez. A pénzügyi kimutatások többsége időszakos alapon készül, mert ez az időperiódus olyan közeg, ahol az információk kevésbé érzékenyek a rövidebb időszakok hullámzásaira és csökkenéseire, és a részvényesek rendszeres tájékoztatást kapnak a vállalat előrehaladásáról. a 2. negyedévben, és így tovább. A negyedévet például gyakran a megfelelő évével jelzik, akárcsak 2022 első negyedévében vagy 2222 első negyedévében, ami a 2022-es naptári év legelső negyedévét jelöli.

A költségvetési negyedévek ismerete

A pénzügyi kimutatások és részvényosztalékok többsége negyedévente történik. Nem sok vállalkozás rendelkezik az időrendi negyedévekkel megegyező pénzügyi negyedévekkel, és normális, hogy egy vállalkozás csak az év csúcsnapjai után fejezi be a negyedik negyedévet. Az osztalékfizetésre is gyakran negyedévente kerül sor, bár sok, az Egyesült Államokon kívüli vállalat nem osztalékot méltányosan oszt el. .

A pénzügyi negyedév és a pénzügyi év a vállalkozások két fő pénzügyi időszaka (FY). Sok vállalkozás pénzügyi éve január 1-től december 31-ig tart (de ez nem kötelező).

A következők az évet alkotó hagyományos naptári negyedévek:

• Január, február és március (1. negyedév)
  • Április, május és június hónap (2. negyedév)
  • Augusztus, július és szeptember (3. negyedév)
  • Október, november és december hónap (4. negyedév)

Egyes vállalkozások pénzügyi évei különböző időpontokban kezdődnek és végződnek. A Costco Wholesale Company pénzügyi éve szeptemberben kezdődött és a következő év augusztusában ért véget. Ennek eredményeként a pénzügyi utolsó negyedév a júniusi, júliusi és augusztusi hónapból áll. Egy adott pénzügyi negyedév megfelel a pénzügyi évének (FY), és a negyedik pénzügyi negyedév is pontosan a pénzügyi év dátumával ér véget.

Mik azok a nem hagyományos költségvetési negyedévek?

Nem szabványos pénzügyi negyedévek akkor fordulnak elő, ha a vállalat a negyedév végén nem a szokásos pénzügyi naptári éveknek felel meg. A szervezetek folyamatosan nem szabványos pénzügyi negyedéveket használnak. Nem szabványos pénzügyi negyedévekkel rendelkezik.

A jelentősen szezonális bevételi forrásokkal rendelkező vállalkozások nagyobb valószínűséggel használnak nem szabványos pénzügyi negyedéveket. Például egy játékgyártó nettó bevételének több mint 50%-át termelheti a negyedik negyedévben.

A szezonalitás hatása

A vállalkozások, kereskedők és kutatók több negyedév adatai alapján hasonlítják össze és értékelik a trendeket. Például egy vállalat negyedéves jelentése folyamatosan kapcsolódik az előző év azonos negyedévéhez. Sok vállalkozás ciklikus, így az egymást követő negyedévek összehasonlítása megtévesztő.

Egy kiskereskedő nettó bevételének felét a 4. negyedévben keresheti meg, de egy építőipari csapat tevékenységének nagy részét az első három negyedévben végzi. Ebben az esetben egy ügynökség első negyedéves eredményeinek értékelése és az üzlet jövedelmezőségének összehasonlítása akár az utolsó negyedév során is az eladások váratlan csökkenését mutatná ki.

Tanulságos lehet értékelje a ciklikus üzleti tevékenységet a csendes időszakok során. Logikus az a következtetés, hogy ha a bevételek és a bevételek nőnek a második negyedévben az előző évek hasonló negyedévéhez képest, akkor a vállalat mögöttes ereje növekszik. Az autóipari cégeknek például gyakran rossz az első negyedéve, ezért alkalmanként februárban vagy márciusban futtassanak bónuszértékesítési kampányokat. Ebből kifolyólag, ha egy autógyártó cég a tárgyév első negyedévében jelentős árbevétel-növekedést ért el az előző évhez képest, az a harmadik és a negyedik negyedévben is megdöbbentően nagyobb kereslet lehetőségére utalhat.

Pénzügyi negyedévek és alkalmazásaik

Különféle lehetőségek vannak. Az állami cégeknek további jelentési kötelezettségeik vannak, mint a társasági jogalanyoknak, és az állami vállalatok bizonyos döntései (például az osztalékfizetés) negyedévente függnek. Nem csak a vállalkozások használják a negyedéveket számviteli célokra. Egyes adófizetőket az Internal Revenue Service arra utasította, hogy negyedévente nyújtsák be becsült adófizetésüket a 941-es nyomtatványon. Ezt az űrlapot egy naptári évben többszöri adófizetésre használják.

youtube letöltés vlc-vel
    Negyedévente közzétett jelentések

A tőzsdén jegyzett cégek és részvényeseik számára kritikus fontosságúak a negyedéves eredményjelentések. Minden legújabb kiadás megváltoztathatja a vállalat részvényeinek értékét. Egy vállalat részvényértéke emelkedhet, ha erős negyedéve van. Ha a vállalat rossz negyedévet szenved, a részvények árfolyama drasztikusan zuhanhat.

Az első három pénzügyi negyedév végén minden egyesült államokbeli tőzsdén jegyzett cégnek negyedéves jelentést kell benyújtania az Értékpapír- és Tőzsdefelügyelethez (SEC) – Form 10-Q. . A független auditált pénzügyi kimutatások minden 10-Q-ban szerepelnek az elmúlt három hónap (negyedév) tevékenységének részleteiként.

A nyilvánosan jegyzett cégeknek pénzügyi kimutatást is be kell nyújtaniuk, amely 10-K űrlapként ismert. Az éves jelentések kiterjedtebb információkat tartalmazhatnak, mint a negyedéves jelentések, például könyvvizsgálói jelentést, diavetítéseket és kommunikációs folyamatot.

1 / 1000,00

A negyedéves eredményjelentésben gyakran szerepelnek előretekintő „tanácsok” arra vonatkozóan, hogy az adminisztráció mit vár a következő néhány negyedévtől vagy az év végéig. A befektetők és közgazdászok ezeket a becsléseket használják fel a következő negyedévekre vonatkozó teljesítmény-előrejelzéseik elkészítéséhez.

Háromhavonta az elemzők és a menedzsment előrejelzései és felügyeleti támogatása jelentős hatást gyakorolhat egy vállalatra.

Ha az adminisztráció szigorúbb útmutatást ad a következő negyedévre, a részvények árfolyama csökkenni fog. Ha azonban az adminisztráció iránymutatást ad, vagy egy elemző felveti független előrejelzését, a részvények árfolyama az egekbe szökhet.

Az osztalékot háromhavonta fizetik

Az Egyesült Államokban a legtöbb osztalékot kibocsátó vállalat négy negyedévben meglehetősen egyenletesen osztotta el az osztalékot. Az Egyesült Államokon kívül sok gazdaság az éves osztalékot havi kifizetésekre osztja, beleértve az egyik kifizetést a többihez képest. Az sem ritka, hogy az Egyesült Államokon kívüli vállalatok évente csak egy osztalékot fizetnek.

A negyedéves osztalék felosztása némi volatilitást okozhat a részvények árfolyamában itt a lejáraton. Egyes kutatók megjegyezték, hogy amikor az osztalék növekedési üteme megjelenik, a befektetők módosíthatják vagy likvidálhatják részvényeiket a lejárati dátummal, vagy röviddel azután, hogy lassult vagy más piaci elmozdulások miatt a hozam kevésbé vonzó.

Egyes vállalkozások „felezéssel” vagy H1 és H2 használatával jelenthetik, hogy a pénzügyi évüket négy helyett két félre osztják. Az első és a 2. negyedév mindig az első félévben vagy félévben szerepel. A harmadik és negyedik negyedév mindig az év 2. negyedévében vagy a második félévben szerepel.

Nem standard szobák

Egyes állami vállalatok számos okból nem szabványos vagy nem naptári negyedéves jelentési kapcsolatokat alkalmaznak. Ezenkívül a különböző kormányok különböző negyedrendszereket alkalmaznak. Az Egyesült Államok kormányának pénzügyi évének legelső negyedéve október, november és december. Az államok kormányai saját pénzügyi naptárral is rendelkezhetnek.

Egy vállalat pénzügyi éve időnként szokatlan lehet. Az IRS lehetővé teszi a vállalkozások számára, hogy olyan „adóévet” válasszanak, amely továbbra is 52–53 hét, de nem ér véget decemberben. A H&R Block (HRB) 2021-ben módosította a pénzügyi évét, hogy június 30-án fejeződjön be az azt megelőző április 30-i helyett.

A lépés bejelentésekor azt mondta, hogy „lehetővé teszi a teljes adózási időszakok jobb szinkronizálását a megfelelő számviteli években, és egyéb releváns előnyöket”. Csak a vállalati év legforgalmasabb időszaka után, az éves jelentés kiadása, amelyet a közgyűlés és a kommunikációs folyamat követhet, segíti a vezetést és a részvényeseket abban, hogy jobb döntéseket hozzanak a következő évre vonatkozóan.

Az amerikai állami szerződésektől függő vállalkozások a szeptembert választhatják pénzügyi évük és a negyedik negyedév lezárásaként, mivel lehetővé teszik a jövőbeli projektek befejezését, illetve az adminisztrációtól származó költségvetési folyamatok elérhetőségét. Más vállalkozások negyedéves ütemezése azonban rendkívül szabálytalan.

A Quarters kritikája

Néhányan megkérdőjelezték a negyedéves jelentési rendszer jelentőségét.

• A rendszer fő kritikája az, hogy túl nagy nyomást helyez a szervezetekre és a vezetőkre, hogy rövid távú eredményeket hozzanak létre a szakértők és a részvényesek megelégedésére, ahelyett, hogy a hosszú távú célokra összpontosítanának.
  • További nehézséget jelent, hogy a vállalatok évente csak egyszer jelentik be összesítő beszámolójukat, így az adatok időközben elavulhatnak, elavulhatnak. Az ezt követő négynegyedes vagy tizenkét hónapos (TTM) tanulmány az egyik módszer ennek a kihívásnak a megoldására.
  • A 2021-re vonatkozó éves idősor-adatok kiszámíthatók az előző négy negyedév és 2021 negyedik negyedévének középpontjának összevonásával. Tegyük fel, hogy a cég 2021. harmadik negyedévi eredménye ebben a helyzetben elérhető. A cég bevételeinek és bevételeinek előrejelzése érdekében a kutató gondosan összevonja a 2021 első három negyedévének negyedéves idősorait 2020 utolsó negyedévével.

Az előző tanulmányban felhasznált adatok közül több átfedés lesz ebben a tanulmányban. Mindazonáltal némi bepillantást fog nyújtani abba, hogyan fog kinézni 2021 az év végére. Az ezt követő negyedik negyedéves tanulmány megmutatja, hogy 2021 első három negyedéve gyenge volt-e 2020 első három negyedévéhez képest.

• Bár a negyedéves jelentés további adatokat és láthatóságot biztosít a nyilvánosság számára, ez csak egy nagyon rövid időszakra nyújt pillanatképet. A befektetőket elriaszthatja a befektetéstől, ha további információ nélkül kedvezőtlen eredményeket vagy akár kevésbé jövedelmező negyedéveket észlelnek.
  • A pénzügyi jelentések összeállítása költséges és időigényes, különösen akkor, ha évente négyszer van szükség rájuk. Ez a korlátozás a magánvállalkozásokat is elriaszthatja a tőzsdére lépéstől.
  • Mivel a befektetők és a közgazdászok a negyedéves eredményekre támaszkodnak, a szervezetekre nyomás nehezedhet, hogy manipulálják adataikat annak érdekében, hogy beváltsák előrejelzéseiket.
  • A vállalatok gyakran alkalmaznak előremutató állításokat, amelyek a jövőbeli teljesítményt jelzik előre. Azok a befektetők, akik ezen ismeretek alapján cselekszenek, a következő negyedévben csalódást okozhatnak. Ez arra késztetheti a befektetőket, hogy eladják a részvényeket, ami növeli a piaci volatilitást.

A negyedéves jelentések előnyei

A negyedéves pénzügyi kimutatások kiadásának koncepciója az Egyesült Államokban az 1930-as évek óta létezik. A negyedéves jelentések egyértelműen számos előnnyel járnak:

Átlátszó

A negyedéves jelentések tájékoztatást nyújtanak a nagyközönségnek egy vállalat pénzügyi kimutatásairól és értékéről, döntő fontosságú adatokat kínálva annak gazdasági jólétéről.

Elszámoltathatóság

A vállalkozások felelősek termelékenységükért és teljesítményükért, mivel számviteli kimutatásaikat nyilvánosan közzéteszik és benyújtják a SEC-nek. Ezek a statisztikák egyben motivációként is szolgálnak a vállalkozások számára a hatékonyság növelésére a saját maguk által kitűzött célok elérése érdekében.

hogyan lehet megnyitni egy json fájlt
    Értékelés

A negyedéves jelentések elősegítik a vállalatok részvényárfolyamának kialakítását, ami elősegítheti a tőke vonzását.

Értékelés

A negyedéves számokban kínált adatok lehetővé teszik a vállalkozások számára a teljesítmény nyomon követését, a trendek észlelését és a kulcsfontosságú jövőbeli lépések megtételét.

Összehasonlítás

A negyedéves jelentések lehetővé teszik a vállalkozások számára, hogy értékeljék pénzügyi kimutatásaikat a korábbi korszakokra vagy akár az iparáguk más vállalataira vonatkozóan.

Osztalék

A vállalkozások negyedévente fizetnek jutalmat, mivel a pénzügyi év negyedévekre van felosztva. Ez következetes bevételt eredményezhet a tulajdonosok számára.

Következetesség

Mivel a vállalkozások eltérő ütemezést alkalmazhatnak, a negyedévek és a pénzügyi eredmények egységességet adnak a teljesítmény összehasonlítása vagy mérése során.

Mindig az a helyzet, hogy a negyedek a naptári évnek felelnek meg?

A negyedévek nem mindig felelnek meg a kronológiai évnek. Például, ha egy vállalat úgy dönt, hogy a pénzügyi évét január helyett februárban kezdi, az első negyedéve február, március és április lesz. A vállalatok alkalmanként megteszik ezt, ha azt szeretnék, hogy pénzügyi évük a csúcsszezonban érjen véget. Ezzel szemben, mivel az év vége időnként jelentős mennyiségű további számviteli gyakorlatot tesz szükségessé, egyes vállalkozások is úgy döntenek, hogy pénzügyi évüket egy meglehetősen csendes hónapban zárják le.

Mi a különbség a naptári és a költségvetési negyedévek között?

A naptári negyedévek a hagyományos naptári évhez kapcsolódnak. Ez azt jelenti, hogy a kezdeti negyedév mindig január 1-je volt, az utolsó negyedév pedig mindig december 31. A pénzügyi negyedévek egy vállalat pénzügyi évének felelnek meg, amely nem mindig felel meg a holdévnek.

Mi a költségvetési negyedévek jelentősége?

Minden pénzügyi negyedév végén a tőzsdén jegyzett vállalatok jelentéseket készítenek, amelyek egy sor pénzügyi nyilvántartást tartalmaznak, amelyek összefoglalják működésüket. Ez lehetővé teszi a vállalkozások számára az eredmények nyomon követését és elemzések készítését, de adózási okokból is hasznosítják. Az üzleti negyedéves jelentéseket (más néven 10-Q jelentéseket) benyújtják az Értékpapír- és Tőzsdefelügyelethez. az Egyesült Államokban (SEC).